فناوری در خدمت زندگی ، کشاورزی دیجیتال با تلاش 100 شرکت دانش بنیان توسعه یافت

به گزارش مجله گیلاسفا، 100 شرکت دانش بنیان به حوزه کشاورزی دیجیتال ورود کرد تا فناوری ها به توسعه کشاورزی مدرن در کشور کمک کند.

فناوری در خدمت زندگی ، کشاورزی دیجیتال با تلاش 100 شرکت دانش بنیان توسعه یافت

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ شاید ندانیم که اینترنت اشیا نقشی موثر در شکل گیری کشاورزی دیجیتال دارد. یک فناوری نوظهور و نوین که اساس کشاورزی را تغییر داده است. کشاورزی هوشمند به معنای استفاده از فناوری های اطلاعاتی و داده ها برای بهینه سازی سیستم های پیچیده کشاورزی است.

در این نوع از کشاورزی، کشاورزان می توانند از تلفن های هوشمند و تبلت ها برای دسترسی به داده هایی در مورد شرایط خاک و گیاهان، زمین، آب و هوا، استفاده از منابع، نیروی انسانی، بودجه و ... استفاده کنند.

این روش می تواند دقت و سرعت کار ها را افزایش دهد و شیوه های نوین و مبتنی بر فناوری ها را جایگزین شیوه های سنتی، زمان بر و خسته کننده کند. البته در ایران هنوز کشاورزی سنتی به قوت خود پابرجا است؛ اما با تلاش 100 شرکت دانش بنیان و با حمایت ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این مدل از کشاورزی در حال توسعه یافتن است.

شرکت سامانه های هوشمند کشاورزی والی یکی از این مجموعه ها است که دستگاه هوشمند پاکسازی گل زعفران را تولید کرده است. مجموعه هوش آب خوان صنعت البرز هم شرکت دیگری است که با تولید سامانه پایش رطوبت خاک و گیاه برای آبیاری هوشمند بر پایه (IOT) به این حوزه ورود کرده است.

فناوری آوید نت، فرا سنجش افزار پردیس، هوبر آریا تک، دانش تدبیرآسیا، مشاوره مهندسی سیستم های اطلاعاتی صنعت یار، ارزش آفرینان کوهستان جنوبی، به روز اندیشان پارسی گل، پالیز گستر ویرا، شبکه ایرانیان هوشمند تمدن سبز، کیانا فردوس شهر، آوش ایده بهسان، صدرا تجارت سروش و طبیعت دوستان نوین کشت پالیز از دیگر شرکت های فعال این حوزه هستند؛ که محصولاتی، چون پکیج هوشمند چاه کشاورزی، نود سنسوری بیسیم اینترنت اشیاء در کشاورزی، نرم افزار طراحی شبکه های آبیاری، امداد کشاورز (سامانه مشاوره و ارتباط بین کشاورزان و کارشناسان خبره)، سیستم اتوماسیون و کنترل واحد های کشاورزی، طراحی، پیاده سازی و هوشمندسازی گلخانه های کشاورزی، ساختمان های مسکونی، تجاری و دامپروری، سامانه آنلاین رویداد های کشاورزی و سامانه تخصصی عرضه مجازی گل و سایر ملزومات گل و گیاه را ارائه کرده اند.

شبکه ایرانیان هوشمند تمدن سبز، کیانا فردوس شهر، آوش ایده بهسان، صدرا تجارت سروش، طبیعت دوستان نوین کشت پالیز، پرواز یاران سیرنگ، کیمیا گستر بارثاوا، فضا پایه کشتیار، بوم نگاران هوشمند امید و پیشگام پویای آوا تک هم برخی دیگر شرکت های این حوزه هستند که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت های خود را توسعه داده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 945

به "فناوری در خدمت زندگی ، کشاورزی دیجیتال با تلاش 100 شرکت دانش بنیان توسعه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری در خدمت زندگی ، کشاورزی دیجیتال با تلاش 100 شرکت دانش بنیان توسعه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید