نانوسرامیک های ایرانی در نیروگاه های برق یزد و بندرعباس استفاده می شوند

به گزارش گیلاسفا، شرکت اطلس سرام کویر فناوری ساخت سرامیک محفظه احتراق توربین گازی حاوی نانوذرات را توسعه داده و در حال حاضر در نیروگاه های برق یزد و بندرعباس مورد استفاده قرار می گیرد.

نانوسرامیک های ایرانی در نیروگاه های برق یزد و بندرعباس استفاده می شوند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، شرکت اطلس سرام کویر فناوری ساخت سرامیک محفظه احتراق توربین گازی حاوی نانوذرات را توسعه داده که این فناوری در حال حاضر در نیروگاه های برق یزد و بندرعباس مورد استفاده قرار می گیرد.

محمد حسین زاده یزدی، مدیرعامل شرکت اطلس سرام کویر می گوید: این محصول برای نیروگاه هایی که از توربین های طرح زیمنس استفاده می نمایند، طراحی و ساخته شده است. شرکت مپنا این نوع توربین ها را تحت لیسانس شرکت زیمنس فراوری می نماید و سرامیک های مورد استفاده در آن توسط شرکت های خارجی فراوری و وارد می شد. ما با استفاده از مهندسی معکوس اقدام به طراحی و ساخت این سرامیک ها کردیم که در آن ترکیبی از فناوری نانو و فناوری فوق سرمایش استفاده شده است.

حسین زاده می افزاید: فناوری ساخت این محفظه های سرامیکی در اختیار دو شرکت زیمنس و جنرال الکتریک بوده که با توسعه این فناوری در داخل کشور، دیگر احتیاج به واردات این محصول نیست. به تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل بومی سازی این فناوری، مانع از واردت آن به داخل کشور شده است.

به گفته حسین زاده، این سرامیک ها باید قابلیت تحمل شوک حرارتی بالا را داشته باشند، از آنجایی که این سرامیک ها در نزدیکی توربین قرار دارند هرگونه آسیب و جدا شدن تکه ای از آن می تواند موجب آسیب جدی به توربین گردد و خسارات بسیار سنگینی به دنبال داشته باشد. از این رو نانوذرات برای ارتقأ کیفی سرامیک ها در فرایند فراوری به مواد سرامیکی اضافه می شوند که با انجام عملیات حرارتی، میزان تحمل شوک حرارتی سرامیک ها به شدت افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت اطلس سرام کویر می گوید: آزمایش های مختلفی توسط آزمایشگاه های بین المللی روی این محصول صورت گرفته و تاییدیه های لازم نیز دریافت شده است. این محصول در وندور لیست وزارت نیرو نیز قرار گرفته است.

به گفته وی بعد از نصب و راه اندازی و مدت ها کار روی این سرامیک ها در نیروگاه برق یزد، مدیریت فراوری برق بندرعباس نیز اقدام به استفاده از این محصول نموده است.

حسین زاده دستیابی به دانش فنی این محصول را گامی عظیم برای کشور در راستا خودکفایی می داند، محصولی که پتانسیل های صادراتی بالایی نیز دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 4

به "نانوسرامیک های ایرانی در نیروگاه های برق یزد و بندرعباس استفاده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوسرامیک های ایرانی در نیروگاه های برق یزد و بندرعباس استفاده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید