پیش بینی احتمال ابتلا به دیابت از نوزادی

به گزارش مجله گیلاسفا، این بیماری اغلب در بچه ها و نوجوانان و زمانی بروز می کند که سیستم ایمنی بدن به سلول های سازنده انسولین در لوزالمعده حمله می کند و آن ها را از بین می برد.

پیش بینی احتمال ابتلا به دیابت از نوزادی

متخصصان در بخشی از مطالعه خود، باکتری های روده موسوم به میکروبیوم را در نوزادانی که به دیابت نوع 1 مبتلا شده اند، با گروه کنترل که تا سن 20 سالگی سالم مانده بودند، مقایسه کردند و تفاوت های چشمگیری در سن 12 ماهگی بین دو گروه یافتند.

گزارش این گروه که در شماره اخیر مجله انجمن اروپایی مطالعه دیابت (European Association for the Study of Diabetes) منتشر شد، حاکی از آن است که نوزادانی که ابتلای آنان به دیابت نوع 1 تشخیص داده می شود، دارای سطوح بالاتری از باکتری هایی اند که باعث التهاب می شوند و در واکنش ایمنی بدن نقش دارند.

دکتر مالین بلتکی، نویسنده ارشد این مطالعه و پزشک بیمارستان بچه ها ویکتوریا در لینکوپینگ سوئد، گفت: یافته های ما نشان می دهد روده نوزادانی که به دیابت نوع 1 مبتلا می شوند به طرز چشمگیری با نوزادان سالم فرق دارد و چند نشانگر زیستی میکروبی مرتبط با بیماری های آینده، ممکن است در اوایل یک سالگی در روده این نوزادان وجود داشته باشد.

بلتکی گفت: این کشف می تواند برای کمک به شناسایی نوزادانی که در معرض بیشترین خطر ابتلا به این بیماری هستند، قبل یا در طول اولین مرحله ابتلا به دیابت نوع 1 استفاده شود و می تواند فرصتی برای تقویت یک میکروبیوم سالم روده برای جلوگیری از ایجاد بیماری باشد.

با این حال متخصصان می گویند مطالعاتی باید انجام شود تا در آن ها با بررسی تعداد بیشتری از بچه ها مشخص شود که در ادامه زندگی، کدام باکتری بیشترین تاثیر را در ابتلا به دیابت نوع 1 دارد و مشخص کند که وجود آن، چقدر می تواند به پیش بینی بروز بیماری کمک کند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 فروردین 1402 بروزرسانی: 26 فروردین 1402 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1409

به "پیش بینی احتمال ابتلا به دیابت از نوزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی احتمال ابتلا به دیابت از نوزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید