100 هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر تا اواسط خرداد توزیع می شود

به گزارش مجله گیلاسفا، تهران (پانا) - رییس سازمان امور عشایری کشور از برنامه ریزی برای توزیع 100 هزار تن علوفه دستی برای تعلیف دام عشایر به دلیل خشکسالی ها خبر داد و گفت: از این میزان 70 هزار تن علوفه تا انتها اردیبهشت ماه و 30 هزار تن تا اواسط خردادماه در بین عشایر توزیع می شود.

100 هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر تا اواسط خرداد توزیع می شود

شاهپور علائی مقدم اضافه کرد: با توجه به آثار زیان بار خشکسالی در مراتع کشور، اکنون عشایر برای حفظ دام های خود نیازمند علوفه دستی هستند تا بتوانند خوراک مورد نیاز دام خود را تامین کنند.

رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: در مجموع 70 هزار تن علوفه دستی، 30 هزار تن جو، 20 هزار تن ذرت و 20 هزار تن کنجاله سویا با ارز 4200 تومانی در اختیار عشایر قرار می گیرد.

به گفته وی، از 64 میلیون هکتار مراتع کشور 34 میلیون هکتار در اختیار جامعه عشایری واقع شده است.

علائی مقدم اضافه کرد: طبق آمارها به دلیل خشکسالی ها، ظرفیت مراتع کشور برای چرای دام عشایری یک میلیون و 600 هزار تن کاهش یافته، بنابراین اکنون دست کم به یک میلیون و 200 هزار تن علوفه دامی دستی نیاز است.

اجازه واردات یک میلیون تن علوفه دامی توسط شبکه تعاونی های عشایری

رییس سازمان امور عشایری کشور شرح داد: با مجوز دولت، شبکه تعاونی های عشایری برای تامین مایحتاج دام خود می تواند یک میلیون تن علوفه دامی با ارز نیمایی از محل ذخایر استراتژیک به کشور وارد کند و به زودی این مهم انجام می شود.

وی اضافه کرد: این میزان علوفه دامی با قیمت های مشابه تولید داخل در اختیار جامعه عشایری و سایر دامداران و دامپروران قرار می گیرد.

به گفته علائی مقدم، اکنون قیمت هر کیلوگرم جو تولید داخل در بازار حدود پنج هزار و 500 تومان است.

خسارت خشکسالی در 8 استان

رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: امسال به دلیل کاهش بارندگی ها، استان های کشور شامل سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و فارس با مشکل جدی خشکسالی روبه رو هستند که باید برای جامعه عشایری این مناطق چاره ای اندیشیده شود، در غیر این صورت زندگی عشایر با مخاطرات جدی روبرو خواهد شد.

وی گفت: طبق آمارهای جهانی، کشوری که دارای میانگین بارش کمتر از 500 میلی متر باشد جزو کشورهای خشک به شمار می رود، کشور ما نیز با کمتر از 250 میلی متر بارش دچار خشکسالی شدید است.

وی اضافه کرد: با تمهیدات دولت تدبیر و امید، تعداد 213 هزار خانوار عشایری در سال 87 اکنون به 246 هزار خانوار رسیده است که باید در حفظ این جمعیت برای امنیت مرزهای کشور کوشید.

علائی مقدم با بیان اینکه جامعه عشایری دارای بیش از 23 میلیون راس دام، اضافه کرد: با توجه به جمعیت دامی مذکور عشایر 25 درصد گوشت قرمز کشور معادل سالینه 200 هزار تن را تامین می کنند.

وی با اشاره به اینکه عشایر کشور وابسته به اقلیم هستند اضافه کرد: بنابراین بحث علوفه دامی به خدمات جامعه عشایری از قشلاق به ییلاق مهم است و باید به دقت رصد شود.

تخصیص اعتبار برای کوچ ماشینی عشایر در مسافت بالای 100 کیلومتر

رییس سازمان امور عشایری شرح داد: عشایر 66 هزار کیلومتر راه برای کوچ دارند که بخشی از جهت آنها در پروژه های عمرانی قرار گرفته استT بنابراین به ناچار برای عبور وارد راه ها و جاده ها و معابر می شوند.

وی گفت: اعتبار برای کوچ ماشینی برای مسافت های بالای 100 کیلومتر است و شامل مسافت ها زیر 100 کیلومتر نمی شود.

علائی مقدم، میزان این اعتبار را 60 میلیارد تومان مطرح نمود که هنوز تخصیص نیافته است و گفت: کوچ عشایر از امروز 15 اردیبهشت ماه با 30 تا 35 روز تاخیر انجام می شود.

جامعه عشایری و کمترین فوتی کرونا

رییس سازمان امور عشایری کشور اضافه کرد: جمعیت عشایری تنها جامعه ای است که کمترین مبتلا و فوتی کرونا را دارد به طوری که سال گذشته تنها پنج فوتی داشته است.

وی با قدردانی از زحمات وزارت بهداشت در بخش خدمات رسانی به عشایر گفت: 750 هزار عشایر توسط وزارت بهداشت خدمات بهداشتی دریافت کرده اند که در کاهش ابتلا به این بیماری موثر بوده است.

اختصاص 380 میلیارد تومان به آب شرب عشایر

رییس سازمان امور عشایری کشور گفت: در سال های 98 و 99 به اذن رهبر معظم انقلاب، از صندوق توسعه ملی برای آب شرب عشایر 380 میلیارد تومان اختصاص یافت که 800 پروژه به بهره برداری رسید که شاخص برخورداری عشایر برای آب عشایر را افزایش داد.

لزوم تشکیل ستاد بحران برای جامعه عشایری

علائی مقدم اضافه کرد: اکنون برای بحران پیش آمده در بحث خشکسالی ها، تشکیل ستاد بحران الزامی است که همکاری و کمک مدیریت بحران، بنیاد علوی، بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و ستاد محرومیت زدایی سپاه را می طلبد.

وی اضافه کرد: به تازگی با امضای تفاهم نامه ای با ستاد محرومیت زدایی سپاه، 350 میلیارد تومان در بخش تامین علوفه دامی دستی و آب بهداشتی تامین خواهد شد که می تواند کمکی برای حفظ جامعه عشایری کشور باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 816

به "100 هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر تا اواسط خرداد توزیع می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100 هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر تا اواسط خرداد توزیع می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید