11 گام برای اینکه بتوانید سرعت مطالعه خود را تا سه برابر افزایش دهید

به گزارش مجله گیلاسفا، تندخوانی مهارتی است که باید در طول زمان و با تمرین آن را بدست آورید. میانگین سرعت کتابخوانی در جهان 300wpm (کلمه در دقیقه) است، اما این سرعت در مقایسه با سرعت قهرمانان تندخوانی جهان که به میانگین سرعت 4700wpm هم می رسند، به نظر ناچیز می آید. صرف نظر از این که چه کسی هستید و مطالعه در زندگی شما چه نقشی دارد، افزایش سرعت مطالعه می تواند به سرعت دریافت اطلاعات کمک کند و تمرکز را افزایش دهد. تکنیک های مختلفی وجود دارد که شما می تواند با استفاده از آن ها نگرشان نسبت به مطالعه را تغییر دهید، مقدار بیشتری مطالعه داشته باشید، مطالب را آسان تر بخوانید و در نهایت خواننده بهتر و سریع تری شوید.

11 گام برای اینکه بتوانید سرعت مطالعه خود را تا سه برابر افزایش دهید

خب حالا چگونه سریعتر بخوانیم و بفهمیم؟ به طور خلاصه برای این که سریعتر بخوانید و درک کنید، تمرین هر روزه ضروری است. همچنین، باید از خواندن کلمه به کلمه متن اجتناب کنید، محتوای مطالعه خود را متنوع کنید و بخصوص در ابتدا مطالب آسان تری برای مطالعه انتخاب کنید.

میاگین سرعت مطالعه چقدر است؟

به گفته فوربس، میانگین سرعت مطالعه بزرگسالان 300wpm، دانش آموزان دانشگاهی 450wpm، مدیران سطح بالا 575wpm و سرعتی خوان ها 1500wpm است. این که شما چقدر سریع بخواهید بخوانید به خودتان بستگی دارد.

بهترین راه برای مشخص اینکه در حال حاضر چقدر سریع مطالعه می کنید، تست رایگان wpm است. این تست را می توانید هر شش ماه یکبار تکرار کنید تا ببینید آیا سریع خوان تر شده اید یا خیر.

اگر جزو افراد کندخوان باشم باید احساس بدی داشته باشم؟

نه! البته که نه.

مانند بسکمک از مهارت های دیگر، تندخوانی هم مهارتی است که دست پیدا کردن به آن زمان می برد. کل فرآیند مطالعه قرار است سرگرم کننده باشد و هر گونه احساس منفی ممکن است در واقع شما را از توسعه مهارت هایتان در این زمینه منصرف کند. به دوران کودکی فکر کنید که حتی یادگیری الفبا هم سخت بنظر می رسید.

آیا تندخوانی می تواند بر درک مطلب تأثیر بگذارد؟

بله و خیر.

بله، اگر صرفاً سعی کنید در ادبیات مسابقه دهید، ممکن است متوجه شوید که استانداردهای کیفی درک مطلب شما کاهش پیدا کرده و به جای درگیر شدن با داستان ها مانند گذشته، کلمات و پاراگراف ها را نادیده می گیرید تا فقط هرچه سریعتر پیش بروید.

ولی هدف این نیست. رشد این مهارت به طور طبیعی بسیار آهسته اتفاق می افتد.

پس نه، اگر مهارت تندخوانی را به کندی افزایش دهید، نباید روی سطح درک مطلب شما تأثیر بگذارد و در واقع به درک بهتر مطالب هم کمک خواهد کرد.

چگونه سریعتر بخوانیم و بفهمیم؟

 1. نگرش خود را نسبت به مطالعه تغییر دهید

لحظه ای به نحوه رویکرد خود به مطالعه فکر کنید. آیا مطالعه را کاری سخت و طاقت فرسا می دانید که مجبور به انجام آن هستید یا مطالعه برای شما سرگرمی لذت بخش است که به پیشرفت کیفیت زندگی شما کمک می کند؟ قطعا نگرش کلی شما بر سرعت و لذت مطالعه شما تأثیر می گذارد. اگر به خواندن با دید منفی نگاه می کنید، قبل از هرچیز سعی کنید کمی این نگرش را تغییر دهید و مزایای مطالعه را در فکر خود جا بیندازید.

 • مطالعه به پیشرفت من در زندگی کمک می کند.
 • مطالعه من را به فردی باهوش تر و آگاه تر تبدیل می کند.
 • من مطالعه می کنم چون به من کمک می کند، و این کار یک شکنجه نیست.
 1. مکرر مطالعه کنید

گام بعد برای تبدیل شدن به یک خواننده ماهر این است که مطمئن شوید که به طور فعال مطالعه می کنید. اگر هرروز زمانی مشخص را به مطالعه اختصاص ندهید، نمی توانید توقع داشته باشید توانایی های شما در این زمینه تغییر عجیبی کند.

برای این کار بتدا باید مشخص کنید که مقدار مطالعه روزانه و هفتگی شما درحال حاضر چقدر است و سپس این مقدار را به مرور افزایش دهید. با مطالعه مکرر و مرتب متوجه خواهید شد که سرعت شما در مطالعه افزایش پیدا کرده است.

 1. کلمه به کلمه نخوانید

کلمه به کلمه خواندن مهارتی است که در ابتدای یادگیری به بچه ها آموزش داده می شود تا به خواندن عادت کنند. این مهارت معمولاً برای این است که مطمئن شوید کودک کلمات را درست تلفظ می کند. اما بسکمک از ما به اشتباه این روش کلمه به کلمه خواندن را تا سرانجام زندگی ادامه می دهیم.

شما باید سعی کنید وارد جریان خواندن جملات شوید نه کلمات، کسب این مهارت پیشرفتی کوچک است که باعث می شود تغییر زیادی در سرعت مطالعه شما ایجاد شود. در این فرآیند، شما چیزی را که به عنوان بیان فکری (subvocalization) شناخته می شود، می شکنید. بیان فکری به زبان ساده به معنی تکرار شدن مجدد چیزی که می خوانید در فکر شماست.

وقتی به خواندن جملات عادت کردید، می توانید مهارت خود را به سطح خواندن پاراگراف ها پیشرفت دهید.

 1. یک جمله را مکرر نخوانید

برخی افراد گرفتار عادت ها و وسواس هایی می شوند که باعث می شود یک جمله را بارها و بارها بخوانند. این مسئله ای است که سرعت مطالعه شما را تحت تاثیر قرار می دهد، خواننده را خسته می کند و مانع از غرق شدن شما در ادبیات و داستان می شود. اگر در نقطه ای گیج شده اید بجای بارها و بارها خواندن آن قسمت، به مطالعه ادامه دهید. ممکن است این مشکل نقصی در کتاب یا بخشی از طرح باشد که بعدا توضیح داده شده است.

 1. از وسیله ای برای دنبال کردن جملات استفاده کنید

اگر شما فردی هستید که به راحتی خطی که مشغول خواندن آن هستید را گم می کنید، استفاده از یک اتوماتیک یا انگشت یا هر وسیله دیگر برای نگه داشتن شما در مسیر می تواند در افزایش سرعت مطالعه شما مفید باشد.

 1. محتوایی با ادبیات ساده تر برای مطالعه انتخاب کنید

اگر شما هم تنها متونی با ادبیات پیچیده را ارزشمند می دانید باید بدانید اینطور نیست. سعی کنید متونی با ادبیات ساده ر را برای مطالعه انتخاب کنید و بدانید هیچ شرمندگی ای در مطالعه این کتاب ها نیست.

ممکن است از رمان های مخصوص جوانان، شعر یا کتاب های معمایی دوری کنید. این ژانرها اغلب ادبیات چالش برانگیزی ندارند، اما همچنان کتاب های خوبی در این ژانرها وجود دارد که می توانند شما را غرق لذت مطالعه کنند. فارنهایت 451، مزرعه حیوانات، نفرتی که می کاری. اینها همه کتاب های پرفروشی هستند که ادبیاتی ساده دارند و خواندن آن ها لذت بخش خواهد بود. درست است که این کتاب ها ادبیات آسان تری دارند اما در جامعه ادبی ارزش کمتری نسبت به کتاب هایی با ادبیات سخت تر ندارند.

 1. محتوای مطالعه خود را متنوع کنید

تندخوانی لزوماً برای سریع خواندن کتاب نیست.

به عنوان مثال اگر شما در زمینه ای کار می کنید که باید مدام اسناد سنگین را مطالعه کنید و پردازش حجم زیادی از داده ها بخشی از وظیفه شماست، می توانید با خواندن مقالات خبری، وبلاگ ها و جلسات توجیهی و به طور کلی متنوع تر کردن دامنه مطالعه خود به افزایش سرعت مطالعتان حتی در زمینه کاری و البته درک سریع تر داده ها کمک کنید.

 1. یک فرهنگ لغت در نزدیکی خود نگه دارید

وقتی در حال افزایش دایره لغات خود از طریق مطالعه هستید، ممکن است متوجه شوید که کلماتی هستند که معنی آن ها را نمی دانید. داشتن یک فرهنگ لغت در نزدیکی به شما کمک می کند تا به سرعت معنای این کلمات را جستجو کنید.

 1. کتاب های کوتاه تر بخوانید

کتاب های طولانی تر آهسته تر پیش می روند، زیرا زمان بسیار بیشتری برای رسیدن به قلاب اصلی داستان دارند.

اگر عموما کتاب هایی که می خوانید بیش از حد طولانی هستند، این می تواند یکی از دلایلی باشد که سرعتتان در مطالعه کم است. وقتی خط داستانی شما را جذب کند، دیگر خبری از پیشروی آهسته و کندخوانی نیست. بهتر است به سراغ کتاب های کوتاه تر بروید و ببینید که آیا در مطالعه این کتاب ها سرعت شما افزایش می یابد؟ کتاب هایی مانند شبح اپرا، آنا کارنینا و جنگ و صلح، احتمالاً برای کسی که تازه وارد دنیای مطالعه رمان می شود بسیار طولانی هستند.

 1. با صدای بلند نخوانید

نکته بعدی این است که نباید با صدای بلند بخوانید. بچه ها اغلب تشویق می شوند با صدای بلند بخوانند تا بزرگسالان مطمئن شوند که کلمات را به درستی تلفظ می کنند. در این فرآیند، یک بزرگسال می تواند به محض شنیدن یک تلفظ غلط آنها را اصلاح کند یا ان ها را بخاطر تلفظ صحیح تشویق کند.

اما به عنوان یک بزرگسال، خواندن با صدای بلند سرعت مطالعه شما را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. کلمات در مغز ما سریعتر جاری می شوند تا بر زبان. بنابراین اگر عادت به خواندن با صدای بلند را از کودکی حفظ کرده اید، اکنون زمان خوبی برای ترک این عادت است. هر بار که خود را در حال خواندن با صدای بلند می بینید، این کار را متوقف کنید و دوباره در فکر خود مطالعه را ادامه دهید.

 1. نگذارید فکرتان از کتاب پرت شود

این اتفاق ممکن است برای همه پیش بیاید که بعد از مدتی مطالعه، فکر به افکاری دیگر مشغول شود. اما شما باید سعی کنید و حضور فکر داشته باشید. برای افزایش توانایی خود برای ماندن در داستان، مدام خود را به کتاب بازگردانید. هر بار که احساس کردید فکر شما در حال دور شدن است، آن را برگردانید. ممکن است کمی زمان بر باشد اما مطمئنناً پیروز خواهید شد.

منبع: MyReadingWorld

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 آذر 1402 بروزرسانی: 18 آذر 1402 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1479

به "11 گام برای اینکه بتوانید سرعت مطالعه خود را تا سه برابر افزایش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 گام برای اینکه بتوانید سرعت مطالعه خود را تا سه برابر افزایش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید