300 نسخه کتاب خطی از سعدی در کتابخانه آستان قدس نگهداری می شود

به گزارش گیلاسفا، ایرنا/ براساس خبرهای منتشر شده، 300 نسخه کتاب خطی از سعدی در کتابخانه آستان قدس نگهداری می شود.

300 نسخه کتاب خطی از سعدی در کتابخانه آستان قدس نگهداری می شود

داستان چیست؟

سید محمدرضا فاضل هاشمی افزود: قدیمی ترین این کتابهای خطی نسخه ای می باشد که تاریخ کتابت آن مربوط به تنها 70 سال پس از وفات سعدی است.

وی ادامه داد: این کتاب خطی کلیات سعدی به خط محمدبن عبداللطیف عقاقیری از شاگردان با واسطه سعدی است که در سال 766 هجری قمری یعنی هفت دهه پس از وفات سعدی در شیراز نوشته شده است.

مسئول امور ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی این نسخه منحصر بفرد تاریخی را با تذهیب دوره ایلخانی فوق العاده نفیس توصیف و خاطرنشان کرد: خط نسخه حدود 700 ساله کلیات سعدی به قلم خط عقاقیری نستعلیق در متن 25 سطری است که در 383 برگ کاغذ نخودی با ابعاد 14 در 21 سانتیمتر در قطع وزیری کتابت شده است.

وی در مورد دیگر ویژگی های این نسخه کهن گفت: این اثر دارای دو سرلوح کتیبه مانند مزین و مرصع با نقش ترنج و سرترنج بازوبندی در زمینه لاجورد می باشد و جدولکشی آن نیز به زر و عناوین به شنگرف و لاجورد است.

فاضل هاشمی نسخه هایی قدیمی با خط و تذهیب هنرمندان بزرگ را برخوردار از اهمیت ویژه توصیف و خاطرنشان کرد: نسخه ای دیگر از کلیات سعدی یکی از همین موارد خاص است که سال 1052 هجری قمری توسط محمد مومن شیرازی به خط نستعلیق خوش در متن و حاشیه، صفحات 20 سطری با چهار سرلوح مزدوج مذهب و مرصع پرکار تزیین و کتابت شده است.

وی آثار مجموعه نفیس کتابهای خطی مربوط به سعدی را که در اختیار آستان قدس رضوی در مشهد است شامل دیوان کلیات، گلستان، بوستان، قصاید، غزلیات، ملحقات، رباعیات و مجالس به نثر و نظم و همچنین نسخه هایی درباره آثار شاعر مشهور ایرانی ذکر و خاطرنشان کرد: برخی از این کتابها همانطور که تشریح شد از ابعاد مختلف تاریخ و هنری دارای ارزشهای ویژه هستند.

مسئول امور ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همچنین به برخی از نفایس خطی بوستان سعدی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بوستان به کتابت سال 920 هجری قمری به خط نستعلیق عبدالرشید دیلمی از خوشنویسان مشهور دوره صفوی دیگر نفیسه مجموعه در اختیار این آستان می باشد که دارای سرلوح مزدوج شرفه دار پرکار در صفحه نخست و تشعیرسازی با گلبرگ طلایی است. وی همچنین نسخه ای دیگر از بوستان سعدی به خط عبدالغفار تفرشی خوشنویس دوره قاجار و نسخه نوشته شده در سال 1049 هجری قمری به خط محمدعلی زرین قلم را از دیگر داشته های مجموعه 300 نسخه کتاب خطی نفیس مربوط به شاعر و ادیب پرآوازه ایران زمین سعدی شیرازی معرفی کرد که در اختیار سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی واقع شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 804

به "300 نسخه کتاب خطی از سعدی در کتابخانه آستان قدس نگهداری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "300 نسخه کتاب خطی از سعدی در کتابخانه آستان قدس نگهداری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید