احتمال انفجار 100 تا 500 کامیون در گمرگ اسلام قلعه

به گزارش مجله گیلاسفا، مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ضمن تشریح جزئیات انفجار امروز گمرک اسلام قلعه افغانستان، گفت: با توجه به شدت انفجار و سرایت آتش سوزی به دیگر پارکینگ کامیون ها، احتمالا 100 تا 500 دستگاه کامیون در این حادثه آتش گرفته اند.

احتمال انفجار 100 تا 500 کامیون در گمرگ اسلام قلعه

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، جواد هدایتی در تشریح آخرین شرایط انفجار امروز در گمرک اسلام قلعه افغانستان گفت: این انفجار از بخش پارکینگ کامیون های حمل گاز شروع شد و به سرعت به سمت پارکینگ های کامیون های دیگر در مجاورت این پارکینگ سرایت کرد، این حریق 1.5 ساعت بعد،به پارکینگ کامیون های حامل گازوئیل هم رسید و انفجار ادامه یافت.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه کرد: طی هماهنگی با ستاد مدیریتی بحران و همکاران خودمان در پایانه دو غارون، کامیون هایی که در مرز بودند و یا از مرز عبور نموده بودند، با بازگشایی مرز، سریعا به داخل کشور برگشتند و کوشش شد نسبت به برگشت سریع کامیون ها اقدام گردد.

وی گفت: در خاک افغانستان هم به دلیل آنکه سرایت آتش سوزی به دیگر پارکینگ ها به سرعت انجام شد، هنوز حدس ها در خصوص علت وقوع این انفجار ادامه دارد و اطلاعیه رسمی در باره علت وقوع این حادثه عنوان نشده است.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ادامه داد: حدس ها درباره علت وقوع این حادثه از خرابکاری طالبان مطرح شده است، تا اتصال سیستم های برق و مباحث فنی، اما تا به امروز هیچ مقام رسمی افغانستان در باره علت وقوع این حادثه اطلاع رسمی نداده است.

وی در پاسخ به این سؤال که آماری از میزان کامیون ها، تانکرها و نفتکش های سوخته وجود دارد؟ گفت: هنوز کشور افغانستان آماری اعلام ننموده است، اما با توجه به حجم و وسعت انفجار، ممکن است از 100 تا 500 دستگاه کامیون درگیر این انفجار شده و سوخته باشند.

هدایتی در باره آمار مصدومیت یا فوت افراد در این حادثه گفت: هنوز کشور افغانستان خبر رسمی در این باره نداده است و پس از این انفجار هم دیگر عبور از مرز انجام نشد که خبری داشته باشیم، اما با توجه به سرایت آتش سوزی به پارکینگ های اطراف، پیش بینی می گردد، تعدادی کامیون ایرانی هم دچار حادثه شده باشد؛ به هر حال کامیون هایی که از مرز خارج می شوند، دقیقا موقعیت مکانی و پارکینگ آنها معین نیست، اما کنسولگری ما در هرات و سفارت ایران در افغانستان و کابل پیگیر موضوع هستند.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره فعالیت های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در این زمینه، اظهار کرد: هماهنگی ها با ستاد مدیریت بحران منطقه و استان خراسان و دستگاه های امدادی صورت گرفته است، تخلیه سریع کامیون های داخل صف و برگشت کامیون های که رفته بودند به داخل کشور، از دیگر فعالیت هایی بود که انجام شد و این کار با هماهنگی گمرک و مرزبانی به خوبی پیش رفت تا از انتقال حریق به داخل مرز خودمان جلوگیری گردد.

هدایتی اضافه کرد: شدت انفجار به قدری زیاد بود که همکاران ما در پایانه مرزی می گویند، حرارت آن به خوبی حس می شد.

وی در پاسخ به این سوال که از سوی ایران نیز بابت اطفاء این حریق فعالیتی صورت گرفته است؟ گفت: نزدیک ترین شهر ما به محل وقوع حادثه، تایباد است که حدود 2 دستگاه خودروی آتش نشانی بیشتر ندارد و اصلا نسبت به این حجم وسیع انفجار و آتش سوزی کافی نیست.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای توضیح داد: این اتفاق تلنگری است برای ما، در هر کدام از مرزهای ما می تواند این اتفاق رخ بدهد، صادرات و ترانزیت مواد نفتی و پتروشیمی در مرزهای ما زیاد است و روزانه 100 تا 200 دستگاه کامیون ترانزیتی یا صادراتی در مرزها داریم که عمدتاً لازم است بابت آنها، بسته اصول پیشگیری اعمال گردد.

* معطلی 12 روزه کامیونهای حامل سوخت در مرز

هدایتی گفت: هر تانکر 30 هزار لیتر فرآورده دارد و با فاصله 2 متری کنار هم ایستاده اند، رعایت آیین نامه حمل مواد خطرناک لازم است و این که این خودروها نباید در مرز متوقف باشند، وقتی کامیونی محموله می آورد، فقط در مرز 12 روز بابت آزمایش آن کالا معطل می گردد به هر حال مرز نباید محل این تشریفات زمان گیر باشد.

وی اضافه کرد: مدل این اتفاق هم چندی پیش در بیروت رخ داد، انباشت مواد خطرناک در یکجا خطرناک است به هر حال اگر آتش گرفت، اطفاء آن بسیار مشکل است و در این حوزه گمرک، نقش محوری دارد.

لازم به ذکر است، امروز با انفجار ظاهرا یک دستگاه تانکر حمل گاز در گمرک اسلام قلعه افغانستان، تعداد زیادی کامیون پس از آن انفجار گرفته و آتش گرفتند که این حریق کماکان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 684

به "احتمال انفجار 100 تا 500 کامیون در گمرگ اسلام قلعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال انفجار 100 تا 500 کامیون در گمرگ اسلام قلعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید