آنالیز روایت جنگ در دل جنگ هم زمان با سالروز تولد شهید آوینی

به گزارش گیلاسفا، کتاب روایت جنگ در دل جنگ نوشته انیس دوویکتو، هم زمان با سالروز تولد شهید سید مرتضی آوینی در باغ کتاب تهران آنالیز می گردد.

آنالیز روایت جنگ در دل جنگ هم زمان با سالروز تولد شهید آوینی

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، نشست نقد و آنالیز کتاب روایت جنگ در دل جنگ نوشته انیس دوویکتو که نگاهی به مستند های شهید سید مرتضی آوینی دارد؛ آدینه، 21 شهریور 1399 هم زمان با سالروز تولد این شهید در باغ کتاب تهران برگزار می گردد.

در این برنامه افزون بر نویسنده کتاب، مریم امینی (همسر شهید آوینی و سرویراستار و ناشر کتاب)، محمدمهدی شاکری (مترجم کتاب)، سید علی میرفتاح (روزنامه نگار و نویسنده) و محمدحسین مهدویان، کارگاردان سینما حضور خواهند داشت.

نشست نقد و آنالیز کتاب روایت جنگ در دل جنگ از ساعت 18 و در باغ کتاب تهران واقع در اتوبان شهید حقانی برگزار خواهد شد و علاقه مندان می توانند این برنامه را به صورت لایو به وسیله صفحه های اینستاگرام morezaavini.ir، @farabi.cinema.foundation، @baghe-ketab، @[email protected]و @mohammadhosein.mahdavian، نیز مشاهده نمایند.

کتاب روایت جنگ در دل جنگ با نگاهی به مستند های شهید سید مرتضی آوینی، تألیف دکتر انیس دوویکتور استاد دانشگاه سوربن است. محمدمهدی شاکری مترجم و مریم امینی سرویراستار آن بوده اند و ترجمه و انتشار این کتاب در چارچوب همکاری بنیاد سینمایی فارابی، انتشارات واحه و انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران (ایفری) به انجام رسیده است.

ایفری سفارش ترجمه این کتاب را دو سال پیش انجام داد و پس از امضای قراردادی سه جانبه از سوی ایفری، بنیاد سینمایی فارابی و نشر واحه، برگردان به فارسی کتاب که توسط محمدمهدی شاکری به انجام رسیده بود، خاتمه در ماه های پایانی سال گذشته در قالب کتاب به چاپ رسید تا این اثر در آستانه بیستم فروردین 99 (سالروز شهادت شهید سید مرتضی آوینی - روز هنر انقلاب اسلامی) ارائه گردد.

در یادداشت ناشر کتاب آمده است: تصمیم به مشارکت نشر واحه در چاپ این کتاب از این جهت گرفته شد که شاید بتواند جای خالی پژوهش روش مند در زمینه آثار سینمایی و مکتوبات شهید آوینی را اندکی پر کند.

انیس دوویکتور نویسنده این کتاب متولد 1971 دانش آموخته کارشناسی علوم سیاسی تطبیقی و دکترای سیاست گذاری فرهنگی با موضوع سیاست گذاری سینمایی از نگاه جمهوری اسلامی ایران است. او مدرس دانشگاه آوینیون در مقطع کارشناسی ارشد بوده و از سال 2011 به بعد در بخش تاریخ سینما و تاریخ هنر در دانشگاه سوربن مشغول به تدریس است. انیس دوویکتور علاوه بر فعالیت های پژوهشی و مشارکت در برپایی برنامه های فرهنگی مختلف، نگارش کتاب تصاویر رزمندگان و شهدای جنگ تحمیلی در سینما را به انجام رسانده است. کتاب روایت جنگ در دل جنگ بخش هایی از این کتاب است که توسط نویسنده برای چاپ در ایران برگزیده شده است.

در پیش درآمد این کتاب آمده است: در تاریخ سینما به ندرت پیش آمده است که جنگی که در بیرون سالن های سینما روی می دهد در قالب فیلم داستانی روی پرده سینما برود. بدین ترتیب این مطالعه بافت محور به آن چشم انداز سینمایی می پردازد که اثر مرتصی آوینی در آن جای خواهد گرفت. این کتاب می کوشد تا پژوهش در محتوای این فیلم ها و با نظرداشت شرایط ساخت آن ها از زمان تصویربرداری تا تفسیر بافاصله از رویداد، نشان دهد چگونه این فیلم ها منبعی گران بها برای مشارکت در تاریخ نگاری این جنگ و تاریخ جهانی سینمای جنگ محسوب می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 199

به "آنالیز روایت جنگ در دل جنگ هم زمان با سالروز تولد شهید آوینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز روایت جنگ در دل جنگ هم زمان با سالروز تولد شهید آوینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید