برنامه های حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از ناشران اعلام شد، از اجرای طرح های فصلی تا توزیع کاغذ دولتی

به گزارش گیلاسفا، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه های حمایتی این معاونت در پی برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران را تشریح کرد.

برنامه های حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از ناشران اعلام شد، از اجرای طرح های فصلی تا توزیع کاغذ دولتی

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران از معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی درباره برنامه های حمایتی معاونت امور فرهنگی در پی برگزار نشدن سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: این برنامه شامل بخش های مختلف نشر می گردد. برای حمایت از کتابفروشی ها طرح فصلی تابستانه کتاب (در مردادماه) و پاییزۀ کتاب (همزمان با هفته کتاب در آبان ماه) با افزایش 50 درصدی اعتبارات اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: با هماهنگی های به عمل آمده کوشش خواهد شد تا حدبیشتر سه هفته پس از برگزاری طرح های حمایتی از کتاب فروشی ها، تسویه حساب با کتاب فروشی های مجری انجام گردد.

جوادی با تاکید بر استمرار خرید کتاب از ناشران برای تقویت کتابخانه های عمومی و تخصصی در راستای حمایت از ناشران گفت: دومین حلقۀ مورد حمایت معاونت امور فرهنگی تسویه حساب سریع با ناشران است. با برنامه ریزی های به عمل آمده تا حدبیشتر یک ماه پس از تحویل کتاب به انبار و تکمیل مدارک، تسویه سازی با ناشران انجام خواهد شد. به همین دلیل پرداخت بدهی های خرید کتاب در چهار ماه گذشته در تهران و استان ها از مرداد ماه آغاز می گردد.

معاون امور فرهنگی از حمایت این معاونت از ناشران تازه کاری که نخستین آثار آنها در ایام کرونا منتشر شده اطلاع داد و گفت: این گروه از ناشران که فروش آثار آنها مقارن با ایام کرونا بوده است بر حسب کیفیت آثار چاپ شده و میزان فراوری مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

جوادی به برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به صورت جامع و فراگیر (شامل همه حوزه های نشر) اشاره نمود و گفت: امکان برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی فراگیر در دست آنالیز است و تا حد بیشتر یک ماه آینده جزئیات آن اعلام خواهد شد.

معاون امور فرهنگی تاکید نمود: این اقدام به منظور تقویت نقدینگی نشر کشور و توزیع عادلانه یارانه نشر انجام می گردد و در کوشش هستیم تا حامی های دولتی و خصوصی در برگزاری این نمایشگاه حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: از همین رو در موسسۀ نمایشگاه های فرهنگی ایران و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران جلساتی با این موضوع برگزار شده است. خوشبختانه با کوشش های خستگی ناپذیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نگاه ویژۀ آقای دکتر نوبخت اعتباراتی برای این منظور در نظر گرفته شده است. این اقدامات برای توزیع عادلانه یارانه نشر و جلوگیری از آسیب رسیدن به کتاب فروشی های کشور و ایجاد فرصتی برای مراکز دانشگاهی، حوزوی، آموزش و پرورش و کتابخانه های عمومی و تخصصی و موسسات فرهنگی برای تجهیز منابع کتابخانه ای است.

جوادی درباره دیگر اقدامات معاونت امور فرهنگی برای حمایت از ناشران و کتابفروشان به دلیل برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران گفت: یکی دیگر از برنامه های حمایتی تسریع در توزیع کاغذ دولتی به ناشران متقاضی و تسهل در فرایند آن خواهد بود.

معاون امور فرهنگی با تاکید بر تحقق شعار ایران تهران نیست در برنامه های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از ناشران و کتابفروشان استانی اعلام نمود: اعتبار خرید کتاب استانی در مراکز استان ها تا سقف 30 درصد افزایش خواهد یافت و صورتحساب های ارسالی ظرف یک ماه تسویه خواهند شد.

جوادی ادامه داد: از دیگر برنامه های حمایتی ، تمدید تفاهم نامه با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران برای ارسال محموله های فرهنگی(کتاب) است. این برنامه در بهار آغاز و مورد استقبال نهاده شد که قرار شده است برای تابستان و پاییز تمدید گردد.

وی اصلی ترین برنامه معاونت امور فرهنگی برای حمایت از ناشران را که در آستانه نهایی شدن است، ایجاد فرصت های مناسب برای دریافت تسهیلات ویژه اعلام نمود و گفت: این اقدام با همکاری چند سازمان و بنگاه مالی دولتی و خصوصی در حال اجرا است و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد. همچنین با هماهنگی های صورت گرفته با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال صدور کارت اعتباری خرید فرهنگی هستیم.

جوادی در انتها از آمادگی معاونت امور فرهنگی برای دریافت پیشنهادات فعالان حوزه کتاب اطلاع داد و گفت: معاونت امور فرهنگی از پیشنهادات فعالان حوزه کتاب و رسته های متنوع این حوزه استقبال می کند و در کوشش است تا امکانات بیشتری در این حوزه به اهالی نشر و کتاب ارائه دهد.

بر اساس این گزارش، بر اساس اعلام صریح دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تکلیف همگانی در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و در راستای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، توصیه های وزارت بهداشت مبنی بر ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از برگزاری هرگونه تجمع در سطح کشور و همچنین نبود چشم انداز روشن در امکان برگزاری نمایشگاه در ماه های آینده، شورای سیاست گذاری برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در امسال را منتفی دانست.

4028/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 221

به "برنامه های حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از ناشران اعلام شد، از اجرای طرح های فصلی تا توزیع کاغذ دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های حمایتی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از ناشران اعلام شد، از اجرای طرح های فصلی تا توزیع کاغذ دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید