روش ایجاد عادات سالم در نوجوان

به گزارش گیلاسفا، دوران نوجوانی دورانی است که اگر در سبک زندگی نوجوانان عادات سالم ایجاد کنید، تا بزرگسالی در سلامت روحی و جسمی آن ها تاثیر گذار خواهد بود.

روش ایجاد عادات سالم در نوجوان

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ،سال های نوجوانی برای هرکس زمانی سرگرم نماینده و هیجان انگیز است، اما اغلب اوقات ممکن است به دلایلی با والدین رفتاری نامناسب داشته باشند. شما به نوجوانان استقلال و مسئولیت بیشتری می دهید.

اگرچه این دو می تواند مفید واقع گردد اما مسئله ای که بیشتر حائز اهمیت است، ایجاد عادت های سالم در آنهاست با یاری به ایجاد این عادات موجب خواهد شد تا در بزرگسالی موانع مختلف را پشت سر بگذارند. در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک بنا به درخواست بعضی از شما کاربران به آنالیز بعضی از این عادت ها می پردازیم.

بهترین راههای ایجاد عادات سالم در نوجوان

رژیم غذایی سالم

تغذیه مناسب برای همه ما حائز اهمیت است اما برای نوجوانان از اهمیت ویژه تری برخوردار است. آن ها هنوز در سن رشد هستند، اما بیش از آنکه وقت خود را با شما سپری نمایند در مدرسه و با دوستانشان هستند بنابراین فهم آنکه از میوه ،سبزیجات، غلات سبوس دار، پروتئین و لبنیات مناسب مصرف می نمایند دشوارتر است. روش هایی وجود دارد که می توانید همچنان بر رژیم غذایی آن ها تأثیر بگذارید.

اینکه همواره برای فرزند خود در خانه میان وعده های سالمی تهیه کنید و سعی کنید حداقل دو بار در هفته یک وعده غذایی خانوادگی مقوی داشته باشید.

درگیر کردن نوجوانان در خرید و پخت و پز غذا همچنین به او یاری می نماید تا بداند چگونه وعده های غذایی مغذی خود را به تنهایی آماده کند.

رعایت بهداشت

احتمالاً نوجوان شما آخر هفته ها و در طول تابستان تا ظهر می خوابد و سپس تمام روز در خانه به بازی مشغول است. دوش نمی گیرد یا حتی در شستن صورت و مسواک زدن کاهلی می نماید. عدم رعایت بهداشت می تواند منجر به شیوع بیشتر آکنه در صورت و ایجاد منافذ باز پوست و نیز سایر مسائل دندانی و دهانی گردد.

بنابراین مطمئن شوید هر روز بهداشت را رعایت می نماید. اگرچه به آن ها آموخته اید که چگونه به درستی مسواک بزنند و سال هاست که این کار را به طور مستقل انجام می دهند اما یادآوری این قبیل کار ها در روزهایی که تنبلی می نمایند الزامی است.

انجام ورزش روزانه

اگر نوجوان شما ورزشی را به صورت جدی دنبال نمی نماید به احتمال زیاد تمام روز خود را صرف بازی با موبایل و تبلت می نماید و وقت کافی برای فعالیت های بدنی نداشته باشد. سعی کنید زمانی را به باهم ورزش کردن اختصاص دهید. داشتن همراه در ورزش فرد را به انجام آن ترغیب می نماید.

9 تا 10 ساعت خواب

اگرچه نوجوانان تا ظهر می خوابند اما این بدان معنا نیست که الزاما آن ها خواب کافی دارند.

با آغاز مدرسه و بار سنگین مطالعه و زمانی که نوجوانان به تماشای فیلم می پردازند موجب شده تا بیشتر آن ها کم خوابی را تجربه نمایند.

بزرگسالان معمولاً به حدود 7 تا 8 ساعت خواب شبانه احتیاج دارند، اما برای یک نوجوان این زمان به 9 تا 10 ساعت تغییر نموده است.

اگر فرزندتان نمی تواند بخوابد به آن ها در تغییر برنامه شان یاری کنید و اشکال مربوطه را برطرف کنید تا خواب کافی و مناسبی داشته باشند.

پیدا کردن علایق

در حالی که سلامت جسمی مهم است، سلامت روان نیز حائز اهمیت است. فرزند خود را تشویق کنید تا به سمت علایق خود برود و آن را بیاموزد. این علایق می تواند نقاشی، نویسندگی، فوتبال یا ... باشد.

انجام کاری که به آن علاقه دارند ، ضمن یاری به کنترل اضطراب موجب می گردد تا با دید مثبت به زندگی نگاه نمایند. مطمئنا گفتن این حرف ها آسان است اما هنگامی که پای عمل کردن در میان باشد موانعی همچون ناامیدی بر سر این راه وجود دارد . با به کار بردن مواردی می توانید فرزند خود را به انجام این عادات تشویق کنید.

آموزش آشپزی

بهترین روش برای تشویق به عادات غذایی خوب در نوجوانان، آموزش نحوه خرید و تهیه وعده های غذایی سالم است. اگر آشپزخانه فضای امن و راحتی برای آنان نباشد، در بزرگسالی تمایل بیشتری به تهیه غذا از بیرون خانه خواهند داشت.

برقراری ارتباط

گاهی اوقات نوجوانان رفتاری نامناسب با شما دارند اما همچنان خواستار برقراری یک ارتباط صمیمانه با شما هستند. در مطالب مهم قبلی بخش خانواده پلاس نمناک گفتیم که هرچه رابطه شما صمیمانه تر باشد، امکان ارائه هدایت و پشتیبانی راحت تر خواهد بود.

روابط مثبت

رابطه قوی با یک مربی، خواه معلم مدرسه یا یک مربی باشگاه، و نیز دوستی های سالم می توانند به ترغیب عادت های سالم یاری نمایند. افرادی که در زندگی نوجوان شما واقعاً به او اهمیت می دهند دوست دارند که آن ها نیز عادت های سالمی داشته باشند و به شما در این کار یاری می نمایند. همچنین دوست داشتن و حمایت از روابط به نوجوان شما یاری می نماید تا تشخیص دهد رابطه سالم به چه معناست.

الگوی آن ها باشید

مهم ترین عامل در رشد عادات سالم داشتن یک الگوی مناسب است. قاعدتا هنگامی که اصرار به یک ویژگی دارید در حالی که خود آن را انجام نمی دهید مثمر ثمر نخواهد بود. فرزندان با مشاهده اهمیت سلامت جسمی و روانی برای شما خود به انجام حرکات الگو وار از شما ترغیب می شوند.

در خاتمه، به یاد داشته باشید که فرزند شما همانند سایر انسان ها به همان اندازه که بالا می رود و پیشرفت می نماید؛ گاها ممکن است زمین هم بخورد. همه این ها بخشی از فرایند رشد است. بعضی اوقات انتخابی اشتباه خواهند داشت اما جای نگرانی نیست چرا که شما به آن ها یاری خواهید کرد تا جهت درست را انتخاب نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 491

به "روش ایجاد عادات سالم در نوجوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش ایجاد عادات سالم در نوجوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید