علائم سوختن کولر گازی [10 نشانه اصلی سوختن کولر گازی]

به گزارش مجله گیلاسفا، از اصلی ترین علائم سوختن کولر گازی می توان به خروج باد گرم، افزایش غیرعادی مبلغ قبض برق و پریدن فیوز بعد از روشن کردن دستگاه اشاره کرد. چنانچه کولر گازی منزل یا محل کار شما بسوزد چاره ای جز تعویض موتور آن ندارید؛ چون در بیشتر مواقع قابل تعمیر نیست.

علائم سوختن کولر گازی [10 نشانه اصلی سوختن کولر گازی]

توجه به علائم و نشانه هایی در عملکرد سیستم کولر گازی شما را در تشخیص مسائل آن کمک می کند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله علائم سوختن کولر گازی را مورد بررسی قرار دهیم و نحوه تشخیص مسائل احتمالی را بیان کنیم.

اگر شما در زمینه نصب و تعمیر و هزینه شارژ کولر گازی نیاز به مشاوره و خدمات دارید، می توانید از طریق سایت خبرنگاران در بخش نصب و تعمیر کولر گازی و همچنین سرویس شارژ کولر گازی درخواست خود را ثبت نمایید و از متخصصان مشاوره رایگان دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

  • جریان هوای ضعیف یکی از اولین علائم سوختن کولر گازی است که نشان می دهد کولر گازی شما در حال از کار افتادن است.
  • اگر متوجه شدید سیستم کولر گازی شما صدای جیغ یا ساییدن می دهد احتمالا زمان تعویض دستگاه رسیده است.
  • نشتی آب از کولر نشانه خوبی نیست. مقادیر بالای نشتی می تواند نشان دهنده مشکل جدی تری مانند نشت مبرد باشد.

اهمیت آشنایی با علائم سوختن کولر گازی

متاسفانه بیشتر افراد خیلی دیر متوجه می شوند که باید مراقب کولر گازی منزل و محل کار خود باشند. پشت گوش انداختن اقدامات لازم برای حفظ و نگهداری سیستم کولر گازی به معنای گذراندن روزهای بدون کولر و حتی بدتر از آن، هزینه تعمیر بیشتر از حد معمول است.

البته ناگفته نماند خیلی از افراد با نشانه های از کار افتادن سیستم کولر گازی آشنا نیستند و همین امر موجب می شود که خیلی دیر برای تعمیر کولر گازی خود اقدام کنند و مجبور به صرف هزینه بیشتری شوند.

علائم سوختن کولر گازی

اگر این سوال برایتان پیش آمده که از کجا بفهمیم کولر گازی سوخته است به نکاتی که در ادامه بیان خواهد شد دقت بیشتری داشته باشید. اگر علائم سوختن کولر گازی را به موقع تشخیص دهید تا حد زیادی می توانید از تعمیرات پرهزینه در آینده جلوگیری کنید.

1. کولر گازی هوای گرم می دهد

کولر گازی با این هدف نصب و راه اندازی می شود که شما و خانواده تان ماه های گرم تابستان را راحت و خنک سپری کنید. اما اگر کولر هوای سرد و مطبوع تولید نکند و به جای آن هوای گرم بدمد باید گفت که یکی از علائم سوختن کولر گازی همین مورد است. بهتر است برای عیب یابی آن با تکنسین باتجربه تماس بگیرید.

2. ترموستات کولر گازی کار نمی کند

یکی دیگر از علائم سوختن کولر گازی خرابی ترموستات آن است. عملکرد ترموستات با کولر گازی مرتبط است و میزان هوای سردی که باید تولید شود را تعیین می کند. اگر کولر گازی شما بعد از چند دقیقه از کار می افتد یا کلا روشن نمی شود نشان دهنده خرابی ترموستات آن است.

در این شرایط ترموستات به درستی تشخیص نمی دهد که آیا سیستم کولر گازی کار می کند یا خیر. اگر با این مشکل روبرو هستید بهتر است از متخصص تعمیرات کولر گازی بخواهید برای عیب یابی مشکل، اجزای الکتریکی سیستم را بررسی کند.

3. هوای کمی از دریچه های کولر خارج می شود

گاهی پیش می آید که کولر گازی را روشن می کنید و باد خنکی می دمد؛ اما جریان هوا خیلی ضعیف است. در بیشتر موارد این نشانه خرابی کمپرسور کولر است. اما ممکن است به مسئله ای در کانال های کولر هم مربوط شود.

با توجه به نامشخص بودن علت این مشکل بهتر است برای تنظیم دریچه ها با تکنسین تعمیر کولر گازی تماس بگیرید.

4. صدای بلند از داخل کولر گازی شنیده می شود

اگر کولر گازی شما روشن است و صدای ساییدن یا خراش می شنوید ممکن است علت آن خارج شدن تسمه از جای خود در داخل دستگاه باشد. برای جلوگیری از آسیب های پرهزینه به سایر قطعات در اسرع وقت با متخصص تعمیرات کولر گازی تماس بگیرید.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر کولر گازی!

5. با روشن شدن کولر گازی بوی عجیبی احساس می کنید

یکی دیگر از علائم سوختن کمپرسور کولر گازی بوی بدی است که از سیستم خارج می شود. این بوی بد نشان می دهد مسئله ای در کولر گازی وجود دارد. بوی بد می تواند نشان دهنده سوختگی سیم در داخل دستگاه باشد. اما بوی کپک بیانگر این است که در جایی در داخل کولر یا کانال کپک زدگی رسوبات وجود دارد.

برای عیب یابی مشکل و رفع علائم سوختن کولر گازی و از کار افتادن آن باید از متخصص تعمیرات کولر گازی بخواهید سیستم را بررسی کند. باز کردن پنل کولر گازی کاری تخصصی است و باید از طریق فردی حرفه ای انجام شود.

6. کولر گازی رطوبت محیط را کاهش نمی دهد

یکی از کارهای کولر گازی کاهش میزان رطوبت داخل خانه است. حتی در منطقه ها خشک هم هوا کمی رطوبت را حفظ می کند. رطوبت بالا حین کار کردن کولر، یکی از علائم سوختن کولر گازی می تواند باشد و احتمالا کولر شما نیاز به تعمیر دارد.

7. کولر گازی در بیشتر مواقع کار نمی کند

اگر کولر گازی شما حداقل سه یا چهار بار در طول چند ماه اخیر به تعمیر نیاز داشته احتمالاً سرانجام عمرش رسیده و باد به فکر خرید کولر نوی باشید.

ثبت رایگان درخواست تعمیر کولر گازی

8. فریون یا آب از اطراف کولر گازی نشت می کند

نشت رطوبت در داخل یا اطراف کولر گازی نشانه مسئله ای در سیستم است. این مشکل احتمالا به نشت مبرد مربوط می شود. به علت سمی بودن فریون، برای عیب یابی موضوع فورا با متخصص تعمیرات تماس بگیرید.

در موارد دیگر علت این رطوبت، نشتی آب از لوله شکسته یا مسدود شده است که میعان را دفع می کند. در این شرایط گاهی متوجه نشت آب از سیستم کولر گازی خواهید شد. اما در مواقع دیگر، ممکن است یخ در داخل کولر روی خطوط مسی مبرد واقع در خارج از کندانسور تشکیل شود.

در هر صورت، این ها بخشی از علائم سوختن کولر گازی هستند که باید مورد بررسی قرار گیرند و در پی آن با تشخیص علت سوختن موتور کولر گازی تعمیرات اساسی انجام شود.

9. مبلغ قبض برق خانه یا محل کار شما افزایش داشته است

علامت دیگری که نشان می دهد سیستم کولر گازی شما نیاز به تعویض یا تعمیر دارد مبلغ قبض برق است که به سرعت بالا می رود. علت این مشکل به خرابی کلید ترموستات، نشتی در مجرای سیستم کولر یا بالا رفتن عمر سیستم مربوط می شود.

10. عمر کولر گازی شما به سرانجام رسیده است

عمر مفید کولر گازی حدود ده سال است. با سرانجام یافتن عمر مفید آن و مشاهده علائم سوختن کولر گازی و خرابی آن باید به فکر خرید دستگاه نوتری باشید. خنک ماندن خانه و محل کار شما در ماه های گرم تابستان مستلزم عملکرد درست و بهینه کولر گازی شما است.

اگر هر یک از این 10 علائم سوختن کولر گازی را تجربه کردید برای تعمیر اقدام کنید. عدم توجه به تعمیرات کولر گازی می تواند به مسائل جدی تر و هزینه های غیر ضروری منجر شود.

بیشتر بخوانید: بررسی 6 علت کم و زیاد شدن باد کولر گازی

سخن سرانجامی

برای اینکه خانه و محل کار شما در روزهای گرم تابستان خنک بماند به کولر گازی با عملکرد مناسب نیاز دارید. کولر گازی دستگاه پیچیده ای است و اگر متوجه هر یک از علائم بالا شدید با متخصص تعمیرات تماس بگیرید.

علائم سوختن کولر گازی که در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم یادآوری مفیدی در مورد چگونگی تشخیص سریع مسائل هستند. آگاهی از این علائم در برخی موارد به جلوگیری از هزینه های اضافی برای تعویض و خرید کولر گازی نو کمک می کند.

سوالات متداول

چگونه متوجه شویم کولر گازی ما در حال سوختن است؟

5 علامت نشان می دهند کولر گازی شما در حال سوختن است. جریان هوای ضعیف، صداهای عجیب مانند جیر جیر یا ساییدن، بوی بد، نشتی و دمیدن هوای گرم از علائم سوختن کمپرسور کولر گازی هستند.

کولر گازی چند سال عمر می کند؟

با نگهداری و مراقبت مناسب، می توانید 15 تا 20 سال از کولر گازی خود استفاده کنید. البته این مدت زمان به نحوه استفاده از دستگاه و تعمیر و نگهداری به موقع آن بستگی دارد.

آیا می توانیم کولر گازی را تمام شب روشن نگه داریم؟

کارشناسان عقیده دارند با روشن نگه داشتن کولر گازی در طول شب مسئله ای پیش نمی آید.

چرا کولر گازی هوای گرم می دهد؟

اگر کولر گازی شما هوای گرم می دمد ممکن است سطح مبرد آن پایین باشد. این اتفاق معمولاً نشان دهنده نشتی مبرد در سیستم است. در این صورت، کولر گازی همچنان به کار خود ادامه می دهد و هوای گرم را بیرون می زند.

منبع: آچاره
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1427

به "علائم سوختن کولر گازی [10 نشانه اصلی سوختن کولر گازی]" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم سوختن کولر گازی [10 نشانه اصلی سوختن کولر گازی]"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید