عموزاده خلیلی و افتخاری نامزد جایزه آلما شدند

به گزارش گیلاسفا، به گزارش خبرنگاران ، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، با صدور بیانیه ای فریدون عموزاده خلیلی (نویسنده) و شهلا افتخاری (مروج کتاب و کتابخوانی) را به عنوان نامزدهای ایرانی خود برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن ­معرفی کرد.

عموزاده خلیلی و افتخاری نامزد جایزه آلما شدند

این انجمن یکی از چهار نهاد ایرانی است که می تواند برای این جایزه نامزد معرفی کند. متن بیانیه انجمن در معرفی نامزدهای خود به این شرح است:

به نام پروردگار کودکی

معرفی نامزدهای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای جایزه آستریدلیندگرن (آلما)

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، برپایه رأی اکثریت مطلق اعضای کمیته انتخاب نامزدهای این انجمن برای جایزه آلما، فریدون عموزاده خلیلی را در بخش نویسندگان و شهلا افتخاری را در بخش مروجان کتاب و کتابخوانی به عنوان نامزدهای ایرانی خود برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما) ­به دبیرخانه این جایزه معرفی کرد.

فریدون عموزاده خلیلی، به خاطر چهار دهه آفرینش ادبی برای بچه ها و نوجوانان، نوشتن داستان هایی درخشان، ماندگار و خواندنی که حامل صدای بی صدایان هستند، طرح ایده های جدید و موضوعات بکر در داستان ها، فعالیت های مؤثر در آموزش داستان نویسی و تربیت نسل جدیدی از نویسندگان کودک و نوجوان ایرانی، بنیان گذاری نهادها، نشریات، جوایز و رویدادهای مهم ادبی و تأثیرگذاری و جریان سازی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، توجه هم زمان به فرهنگ بومی، مسائل جامعه و ارزش های جهان شمول انسانی مانند دوستی، صلح و مدارا، اهمیت به دیگران و تکثر نگاه ها و صداها، محیط زیست، رفتار مدنی، مقابله با تبعیض، فاصله طبقاتی و بی عدالتی در داستان ها، آثار مطبوعاتی و ادبی متنوع خود، کمک به ارتقای سطح ادبیات روزنامه نگاری کودک و نوجوان و پدیدآوردن فضای بروز و رشد خلاقیت ادبی در میان بچه ها و نوجوانان و همچنین فعالیت فرهنگی، ادبی و اجتماعی به منظور فراهم ساختن بسترهای مناسب برای رشد ادبیات کودک و نوجوان ایران، نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما) در بخش نویسندگان شده است.

همچنین شهلا افتخاری به خاطر بیش از پنج دهه تلاش پیگیر، مداوم و مؤثر در ترویج کتاب و کتابخوانی، به ویژه در مناطق محروم، روستاهای دورافتاده و در میان اقشاری که دسترسی کمتری به کتاب و محصولات فرهنگی داشته اند، فعالیت به عنوان مجری طرح تجهیز 120 کتابخانه آموزشگاهی شورای کتاب کودک در بم، برپایی کارگاه های ترویج کتابخوانی در این آموزشگاه ها و کتابخانه های آموزشگاهی پس از زلزله سال 1383 شهر بم، مشارکت و همکاری در طرح تجهیز 15 کتابخانه شورای کتاب کودک در مهمان شهرهای عراقی و افغانی و مدیریت اجرایی و راه اندازی بیش از 50 کتابخانه آموزشگاهی و غیرآموزشگاهی در مناطق روستایی و کم برخوردار در برنامه بامداد کتابخانه ها از سال 1380 تا کنون، نامزد دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما) در بخش مروجان کتاب و کتابخوانی می شود.

یادآور می شود که انجمن نویسندگان کودک و نوجوان براساس شیوه­ نامه­ مصوب خود، برای برگزیدن نامزدهای جایزه آلما، امسال نیز کمیته­ ای 11 نفره مرکب از 5 تن از اعضای هیئت مدیره انجمن و 6 نفر از نویسندگان و کارشناسان ادبیات کودک و نوجوان تشکیل داد تا اعضای این کمیته با بررسی آثار و فعالیت های افراد مطرح و پس از بحث و گفت وگوی اقناعی، نامزدهای مد نظر خود را برگزینند و به هیئت مدیره انجمن معرفی کنند.

اعضای کمیته در هر دو بخش با رأی مخفی هیئت مدیره در جلسه 21/ 11/1399 برگزیده ­شدند و عبارتند از: معصومه انصاریان، ریحانه جعفری (دبیر کمیته جایزه آلما)، شکوه حاج نصرالله، علی اصغر سیدآبادی، مرجان فولادوند و مهدی یوسفی (شش عضو خارج از هیئت مدیره) و افسون امینی، محمود برآبادی، حمیدرضا شاه آبادی، محسن هجری و مناف یحیی پور (پنج عضو هیئت مدیره).

اعضای کمیته طی چند مرحله، براساس شاخص­ های 16 گانه­ ای چون جریان­ سازی در ادبیات کودک، تعداد آثار چاپ شده، سابقه فعالیت مستمر در ادبیات کودک، دریافت جوایز ادبی و هنری، سوابق تدریس در کارگاه­ ها و کلاس­ های آموزشی ادبیات کودک و نوجوان و پرورش نویسندگان و هنرجویان جوان، توجه به فرهنگ بومی و ارزش­ های جهان­ شمول و... به بررسی آثار و فعالیت های نویسندگان و مروجانی می پردازند که در مراحل و بررسی های اولیه به منظور نامزدی برای این جایزه مطرح می شوند. سپس افراد شاخص تر به مرحله نهایی راه می یابند و در نهایت پس از بحث و مصاحبه در باره راه یافتگان به مرحله نهایی نامزدهای جایزه آلما با رأی گیری مخفی و رأی اکثریت قاطع اعضای کمیته انتخاب می­ شوند.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان امیدوار است این انتخاب با موفقیت نامزدهای معرفی شده، برای آنان و ادبیات کودک و نوجوان ایران فرجامی خوش داشته باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 839

به "عموزاده خلیلی و افتخاری نامزد جایزه آلما شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عموزاده خلیلی و افتخاری نامزد جایزه آلما شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید