فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد

به گزارش گیلاسفا، فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد و این آزمایشگاه خدمات پژوهشی و فنی به داخل و خارج از دانشگاه ارائه خواهد نمود.

فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه گیلاسفا، به نقل ازروابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، عباس نصیرائی مقدم رئیس دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد که در حال حاضر ارزش دستگاه های موجود در این آزمایشگاه حدود 11 میلیارد تومان است.

وی اضافه نمود: برنامه داریم در آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر سرویس های پژوهشی فنی به داخل و خارج از دانشگاه ارائه گردد.

رئیس دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام کرد: برنامه داریم در این آزمایشگاه سرویس فنی صورت گیرد به نحوی که شرکت های نیازمند به خدمات فنی بطور مستقیم از خدمات این آزمایشگاه استفاده نموده و یا از سوی متولیان استاندارد به آن ارجاع داده شوند.

نصیرائی مقدم افزود: ایده آزمایشگاه مرجع مهندسی پزشکی منحصر به یک فضای فیزیکی نیست و در آینده نزدیک تجهیزات دیگری از دانشکده مهندسی پزشکی که قابلیت ارائه چنین خدماتی را دارند تحت عنوان این آزمایشگاه تجمیع خواهد شد. این تجهیزات و سرویس ها به وسیله سامانه های ملی موجود و نیز آزمایشگاه مرکزی دانشگاه به خارج از دانشگاه معرفی می گردد.

وی بیان کرد: در این آزمایشگاه یک عدد دستگاه تصویربرداری میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) برای آنالیز مورفولوژی و خواص مکانیکی سطوح در مقیاس اتمی مجهز به میکروسکوپ فلوئورسنت برای تصویر برداری نمونه بیولوژیک و غیر بیولوژیک موجود است. از دیگر تجهیزات این آزمایشگاه می توان به یک دستگاه کشش سنج برای تست خواص مکانیکی پروتز های پزشکی و سلولی، دستگاه طیف نگاری مغز، دستگاه جریان سنج غیر تهاجمی خون به روش لیزر داپلر برای انجام کار های تحقیقاتی، و یک دستگاه تحریک کننده الکتریکی فراجمجمه ای مغز برای تشخیص و درمان بیماری های عصبی-مغزی ساخت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره نمود.

رئیس دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در فاز اول برنامه داریم که زیرساخت های موجود در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه را به این آزمایشگاه مرتبط کنیم و در گام دوم تجهیزات موجود در آزمایشگاه تکمیل و دریافت استاندارد های آزمایشگاه مرجع دنبال خواهد شد.

وی با ذکر اینکه دیگر دانشگاه های طراز اول کشور اغلب دانشکده مستقل مهندسی پزشکی ندارند، اضافه نمود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دلیل دارا بودن دانشکده مهندسی پزشکی و به عنوان قطب این رشته از توان علمی بسیار بالایی برخوردار است و راه اندازی آزمایشگاه مرجع در کنار این توان علمی می تواند بستر فعالیت های بزرگی در آینده را فراهم کند.

فرزاد توحیدخواه عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این خصوص گفت: تجهیزات بیمارستانی با مسائل کالیبراسیون روبرو هستند که راه اندازی آزمایشگاه مرجع در این دانشکده می تواند این مشکل را رفع کند.

وی اضافه نمود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان قطب مهندسی پزشکی کشور اقدام به راه اندازی آزمایشگاه مرجعی نموده است که قرار است خدمات به داخل و خارج از کشور دهد.

عضو پیشکسوت و هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: در این آزمایشگاه دستگاه تحریک الکتریکی مغز وجود دارد که این دستگاه توسط پژوهشگران دانشگاه و ستاد علوم شناختی طراحی و ساخته شده است.

توحیدخواه افزود: این دستگاه به مرحله تجاری سازی رسیده و تا به امروز 6 دستگاه از سوی ستاد علوم شناختی خریداری شده و به بیمارستان های مختلف اهدا شده است.

وی ادامه داد: در شرایطی که بیماری کرونا در کشور های مختلف از جمله ایران گسترش یافته وظیفه ما به عنوان افراد مرتبط با سلامت مردم برنامه ریزی برای فعالیت بیشتر در حوزه سلامت است.

رئیس اسبق دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در آزمایشگاه های این دانشکده استاندارد های پروتز های پزشکی آنالیز شد.

توحیدخواه اضافه نمود: همچنین ثبت اختراع های مربوط به حوزه پزشکی نیز در این دانشکده مورد آنالیز علمی قرار می گیرد.

وی گفت: این دانشکده ارتباط خوبی با سازمان پژوهش های علمی و صنعتی دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 161

به "فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز نخست آزمایشگاه مرجع دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید