هوش مصنوعی به خودروهای نیسان رسید!

به گزارش مجله گیلاسفا، دیجیاتو نوشت: نیسان یکی از خودروسازانی است که میخواهد از هوش مصنوعی در فرایندهای طراحی و فراوری محصولات خود استفاده کند.

هوش مصنوعی به خودروهای نیسان رسید!

هوش مصنوعی این روزها در صدر اخبار است و بسیاری آینده را به آن گره خورده می دانند. به همین جهت در کنار شرکت های نرم افزاری، خودروسازان نیز در پی بهره برداری از قابلیت های بسیار پیشرفته آن هستند. نیسان یکی از خودروسازانی است که میخواهد از این تکنولوژی در فرایندهای طراحی و فراوری محصولات خود استفاده کند.

نیسان مأموریت کشف پتانسیل های هوش مصنوعی در صنعت خودرو را به دپارتمان یوکوهاما لب محول نموده است. این کمپانی ژاپنی می گوید امکان استفاده از هوش مصنوعی در حوزه های مختلف صنعت خودروسازی وجود دارد که تحقیق و توسعه، فراوری و حتی طراحی، بعضی از مهم ترین آن ها به شمار می رود. از دید نیسان، این تکنولوژی به ویژه در مباحث مرتبط با آیرودینامیک می تواند به یاری مهندسان بیاید.

شاید بدانید درحال حاضر عملکرد یک خودرو از لحاظ آیرودینامیک با انجام تست های مکرر و پردازش داده ها به وسیله کامپیوترهای بسیار قدرتمند، ارزیابی می گردد. هرچند این کامپیوترها عملکرد آیرودینامیکی خودرو در شرایط واقعی را پیش بینی می نمایند، ولی برای دستیابی به نتایج دقیق تر در شبیه سازی ها، باید محاسبات خیلی گسترده ای انجام گردد. از سوی دیگر، انجام این محاسبات حتی درصورت استفاده از صدها کامپیوتر قدرتمند، ممکن است چند روز طول بکشد. وقتی که طراحان یک تغییر ناگهانی کوچک را اعمال می نمایند، این امر مشکل ساز می گردد.

هوش مصنوعی و انجام فرایندهای چندروزه در چند ثانیه

همین فرایند زمان بر، نیسان را به فکر توسعه یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی انداخته است. این ابزار که البته چندان هم تازه نیست، در ابتدا ایراداتی داشت. اما با آموزش و فراوری داده های مختلف برای مدل مربوطه، این ایرادات رفع شدند. نکته جالب اینکه مدل نهایی حالا توانایی پردازش داده های مرتبط با معادلات دینامیک سیالات، سایر قوانین فیزیکی و حتی فرم طراحی بدنه را دارد.

براساس اطلاعیه رسمی نیسان، هوش مصنوعی با پردازش حجم بسیار بالایی از داده ها و یادگیری روابط موجود بین فرم اتاق و عملکرد آیرودینامیکی آن، زمان تست های شبیه سازی را به اندازه قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. این کمپانی تأکید دارد به واسطه هوش مصنوعی، می تواند به جای چند روز، در عرض تنها چند ثانیه عملکرد آیرودینامیکی قطعات و طراحی های مختلف را پیش بینی کند. علاوه بر صرفه جویی در وقت، نیسان اعلام نموده است که استفاده از این تکنولوژی به خلق فرم های نوآورانه برای بدنه خودروها منجر می گردد. از دید نیسان، این فرم ها تعادل بهتری بین طراحی و آیرودینامیک ایجاد می نمایند.

همان گونه که در ابتدا نیز اشاره کردیم، نیسان تنها خودروسازی نیست که از هوش مصنوعی استفاده می نماید. همین چند روز قبل بود که به اطلاعتان رساندیم ب ام و هم جزو در طراحی محصولات خود از این تکنولوژی نوین یاری می گیرد. آئودی هم از هوش مصنوعی اختصاصی خود با نام FelGAN در طراحی رینگ ها استفاده می کند.

جهت مشاهده فهرست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه فهرستقیمت روز خودرو در خبرنگاران مراجعه کنید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 تیر 1402 بروزرسانی: 7 تیر 1402 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1440

به "هوش مصنوعی به خودروهای نیسان رسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی به خودروهای نیسان رسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید