بعضی باورهای اشتباه در روزهای کرونایی

به گزارش گیلاسفا، تهران (پانا) - در این روزهای جولان کرونا که آگاهی نسبت به پروتکل های بهداشتی نقش بسزایی در جلوگیری از انتقال ویروس دارد، باورهای بهداشتی اشتباه و همچنین رفتارهای وسواس گونه نیز می تواند سلامت شهروندان را به خطر اندازد.

بعضی باورهای اشتباه در روزهای کرونایی

به گزارش ایسنا، بنا بر توصیه متخصصان در این روزهای کرونایی که بازار شایعات نیز داغ است، بعضی افراد به علت عدم آگاهی به بعضی از این شایعات اعتماد نموده و اقدامات بهداشتی اشتباهی انجام می دهند که علاوه بر اینکه اثری در جلوگیری از انتقال ویروس ندارد، می تواند سلامت آن ها را نیز به خطر اندازد.

- به عنوان نمونه بعضی افراد به اشتباه فکر می نمایند گرم نگه داشتن و بالا بردن بیش از حد دمای اتاق می تواند در جلوگیری از انتقال ویروس نقش داشته باشد در حالی که این مساله باوری بدون پشتوانه علمی است.

- همچنین یکی دیگر از باورهای اشتباه در روزهای کرونایی این است که حمام کردن با آب داغ روش مناسبی برای مقابله با ویروس است، درحالی که این اقدام نیز باوری اشتباه و غیرعلمی است.

- علی رغم باور بعضی افراد، تا کنون هیچ سند علمی اثر روغن ها و مکمل های گیاهی را در درمان بیماری کرونا تایید ننموده است.

-یکی از رفتارهای اشتباه در این روزها، استفاده افراطی از محلول های سفید نماینده و پاک نماینده با غلظت زیاد است.

- با فرا رسیدن نیمه دوم سال و سرد شدن هوا ممکن است بسیاری از افراد از بازگذاشتن پنجره ها برای تهویه مناسب غافل شوند که این مسئله می تواند احتمال انتقال ویروس را افزایش دهد.

- در روزهایی که به علت محدودیت های کرونایی ساعات ماندن افراد در خانه افزایش یافته است، یکی از اقدامات اشتباه پر کردن کابینت ها از تنقلات و خوراکی های پرکالری و ناسالم است، مصرف این خوراکی ها می تواند باعث افزایش وزن و مشکلاتی از قبیل دیابت و بالارفتن فشار خون گردد.

- شست و شو و تعویض به هنگام ملحفه ها و توجه به نظافت رختخواب، یکی از اقدامات مهمی است که در ارتقای بهداشت افراد اثر مثبتی دارد.

- نگهداری گل و گیاه در منزل می تواند باعث بهبود کیفیت هوای داخل اتاق گردد.

- یکی از نکات مهم در استفاده از دستمال های یکبار مصرف، امحای بهداشتی آن هاست و بی توجهی به این مسئله می تواند باعث انتقال آلودگی و سرایت ویروس گردد.

- اگر چه اصلی ترین راه انتقال ویروس کرونا عدم رعایت فاصله مناسب با افراد بیمار است، اما همچنان ضدعفونی کردن روزانه سطوحی مانند دستگیره های در، اسباب بازیهای بچه ها، کلیدهای برق و ... توصیه م یگردد.

- بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خیلی از افراد آن طور که باید به نظافت منظم اسکاچ، سیم و اسفنج ظرفشویی توجه نمی نمایند در حالی که این امر یکی از نکات مهم بهداشتی است که می تواند در جلوگیری از انتقال انواع میکروب ها نقش مهمی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 257

به "بعضی باورهای اشتباه در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی باورهای اشتباه در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید