فواید و نحوه صحیح استفاده از نخ دندان که باید بلد باشید

به گزارش مجله گیلاسفا، احتمالا دندانپزشک تان سال ها است که به شما می گوید از نخ دندان بهره ببرید. اگر در برابر این توصیه مقاومت می کنید، باید بگوییم که افراد زیادی مثل شما هستند. بیشتر افراد هر روز مسواک می زنند، اما همه آن ها از نخ دندان استفاده نمی نمایند. حتی برخی از مردم از مطالبی که مدعی هستند نخ دندان کشیدن بی فایده یا مضر است، استقبال می نمایند.

فواید و نحوه صحیح استفاده از نخ دندان که باید بلد باشید

علیرغم این ادعاها، بیشتر دندانپزشک ها همچنان استفاده از نخ دندان را توصیه می نمایند. استفاده از نخ دندان یک عادت مهم برای حفظ بهداشت دهان و دندان است. نخ دندان بقایای مواد غذایی را از بین دندان ها خارج می نماید که این امر باعث کاهش باکتری ها و پلاک ها در دهان می گردد. پلاک لایه چسبناکی است که به سطح دندان ها می چسبد و باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می گردد.

البته صرف نخ دندان کشیدن کافی نیست. مهم این است که از آن به طور صحیح بهره ببرید. در غیر این صورت، به دندان ها و لثه های شما آسیب می زند. اگر مطمئن نیستید که از نخ دندان به شیوه درست استفاده می کنید یا خیر، این مقاله را تا خاتمه بخوانید.

نخ دندان اورال-بی مدل ESSENTIAL FLOSS - UK

52,000

تومان

نخ دندان اورکلین کد 001 بسته 50 عددی

25,900

تومان

نخ دندان

مشاهده همه

برترین زمان استفاده از نخ دندان

ایدئال این است که بعد از هر وعده غذایی نخ دندان بکشید، اما این کار برای بیشتر مردم امکان پذیر نیست. به همین علت، دندانپزشک ها توصیه می نمایند که یک بار در روز از نخ دندان بهره ببرید.

شب قبل از خواب، برترین زمان برای استفاده از نخ دندان است. در طول خواب میزان بزاق به طرز چشمگیری کم می گردد، بنابراین در هفت تا هشت ساعتی که خواب هستید نمی تواند باکتری های موجود در دهان را از بین ببرد.

نحوه استفاده از نخ دندان

حتی اگر هر روز از نخ دندان بهره ببرید، ممکن است فضای بین دندان های شما به طور کامل تمیز نگردد. وقتی نخ را فقط به سمت بالا و پایین می برید، کناره های دندان و ناحیه زیر خط لثه که پلاک می تواند در آنجا تجمع پیدا کند، از قلم می افتد. برای اینکه به درستی این کار را انجام دهید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • حدود 45 تا 60 سانتی متر از نخ دندان را جدا کنید و دو خاتمهی آن را به دور انگشت های میانی خود بپیچید. برای اینکه بتوانید نخ را به درستی نگه دارید، باید بیشتر آن به دور انگشت میانی شما پیچیده باشد. فقط 2/5 تا 5 سانتی متر از آن را برای تمیز کردن فضای بین دندان ها باقی بگذارید.
  • در مرحله بعد، نخ را محکم با انگشت های شست و اشاره نگه دارید.
  • نخ را بین دو دندان قرار دهید و آن را به آرامی با حرکت اره ای به سمت بالا و پایین ببرید. نخ دندان را به لثه خود نکوبید. این کار می تواند لثه شما را زخمی یا کبود کند.
  • وقتی نخ به لثه می رسد، آن را در پایه دندان خم کنید تا به شکل C درآید. این کار به نخ دندان اجازه می دهد به فضای بین لثه و دندان وارد گردد. نخ را به یک دندان تکیه داده و تا جایی که بدون فشار بالا می رود، بین لثه و دندان را تمیز کنید.
  • مراحل فوق را برای تمام دندان ها تکرار کنید. برای هر دندان از بخش تمیز نخ بهره ببرید

هنگام استفاده از نخ دندان، الگوی منظمی داشته باشید. از فک بالا آغاز کنید و از سمت چپ به راست حرکت کنید، سپس به سراغ فک پایین بروید و دوباره فضای بین دندان ها را از سمت چپ به راست تمیز کنید. این کار باعث می گردد هیچ دندانی را از قلم نیندازید.

فواید استفاده از نخ دندان

آموزشگاه پریودنتولوژی آمریکا و انجمن دندانپزشکی آمریکا هر دو استفاده از نخ دندان را توصیه می نمایند. به گفته بسیاری از دندانپزشک ها و پریودنتیست ها (متخصصان جراحی لثه)، علتی که آن ها استفاده از نخ دندان را توصیه می نمایند، تحقیقات نیست؛ بلکه به خاطر چیزی است که در بیماران خود می بینند. آن ها به خوبی می دانند افرادی که هر روز از نخ دندان استفاده می نمایند لثه های سالم تری دارند و برای مدت طولانی تری می توانند دندان های خود را حفظ نمایند.

نخ دندان ذرات غذا را از بین دندان ها و زیر لثه ها خارج می نماید. باقی ماندن ذرات غذا در دهان باعث تجمع باکتری ها می گردد و احتمال ابتلا به بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه را افزایش می دهد.

اگرچه ارتباط بین نخ دندان و پوسیدگی دندان کمی مبهم است، اما تحقیقات نشان داده اند که نخ دندان در پیشگیری از بیماری لثه نقش دارد. به همین علت است که دندانپزشک ها و پریودنتیست ها همچنان استفاده از آن را توصیه می نمایند.

آنالیز 12 مطالعه مختلف نشان داد افرادی که به طور منظم مسواک می زنند و از نخ دندان استفاده می نمایند کمتر از دیگران دچار خونریزی لثه می شوند یا التهاب لثه را تجربه می نمایند. چرا که مسواک نمی تواند به تنهایی ذرات غذا را از دهان خارج کند و استفاده از نخ دندان تنها راه برای حذف آن ها محسوب می گردد.

ارتباط استفاده از نخ دندان با سلامتی

همان طور که گفته شد، استفاده نکردن از نخ دندان احتمال ابتلا به بیماری پریودنتال یا بیماری لثه را افزایش می دهد. بیماری پریودنتال یک بیماری التهابی مزمن است که وقتی باکتری های موجود در پلاک (لایه چسبناک روی دندان ها) در زیر خط لثه باعث تورم و تحریک می شوند، رخ می دهد. در صورت درمان نشدن، این مشکل می تواند باعث عقب رفتن لثه و از دست دادن دندان گردد.

بیماری لثه با بیماری قلبی، روماتیسم، دیابت، آلزایمر، سرطان معده و زایمان زودرس مرتبط است. متخصصان بر این باورند که باکتری های به جامانده در دهان وارد جریان خون می شوند و از این طریق در سایر نواحی بدن، مثل قلب التهاب ایجاد می نمایند. امروزه تعیین شده است که افرادی که لثه های سالمی دارند، کمتر از دیگران به مسائلی مثل بیماری قلبی مبتلا می شوند.

عوارض استفاده نادرست از نخ دندان

استفاده نادرست از نخ دندان به بروز مسائل زیر منجر می گردد:

بیماری لثه

وقتی به درستی از نخ دندان استفاده نمی کنید، پلاک بین دندان ها تجمع پیدا می نماید و باعث ملتهب شدن لثه ها می گردد. با گذشت زمان، این التهاب به بیماری لثه منجر می گردد. علاوه بر این، پلاک می تواند به تارتار تبدیل گردد. تارتارها در مقایسه با پلاک ها سفت تر هستند و به سختی از سطح دندان پاک می شوند. با ایجاد تارتار، دوباره در بدن یک پاسخ التهابی اتفاق می افتد که این می تواند باعث عقب رفتن لثه گردد.

پوسیدگی دندان

استفاده اشتباه از نخ دندان به باکتری ها اجازه می دهد از پلاک ها تغذیه نمایند و پلاک ها با آزاد کردن اسید باعث پوسیدگی دندان و از بین رفتن ساختار آن شوند.

کلام پایانی

برای رعایت بهداشت دهان و دندان به چیزی بیش از مسواک زدن احتیاج دارید. نخ دندان کشیدن و آشنایی با نحوه استفاده از آن برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها اهمیت زیادی دارد. نخ دندان به حذف باکتری ها، پلاک ها و مواد غذایی از بین دندان ها یاری می نماید و احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش می دهد.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: healthline, livestrong, webmd

سؤالات متداول

اول نخ دندان بکشیم یا مسواک بزنیم؟

توصیه می گردد که اول نخ دندان بکشید و سپس مسواک بزنید. نخ دندان به جدا شدن مواد غذایی و پلاک های گیر نموده در بین دندان ها یاری می نماید، در حالی که مسواک زدن باعث خارج شدن آن ها از دهان می گردد. اگر ابتدا مسواک بزنید و بعد از آن نخ دندان بکشید، ممکن است ذرات غذا و پلاک ها در دهان شما باقی بمانند.

چرا لثه هنگام استفاده از نخ دندان خونریزی می نماید؟

وقتی برای اولین بار نخ دندان می کشید، ممکن است لثه های شما حساس بوده و کمی خونریزی نمایند. به استفاده از نخ دندان ادامه دهید، خونریزی باید به مرور متوقف گردد. اگر بعد از چند روز این مشکل رفع نشد، به دندانپزشک مراجعه کنید.

انواع نخ دندان کدامند؟

امروزه نخ دندان به شکل های مختلف فراوری می گردد، از جمله: نخ دندان استاندارد (مومی یا بدون موم و طعم دار یا بدون طعم)، نوار بین دندانی که مانند یک روبان پهن و مسطح است و سوپر فلاس (نخ دندان مخصوص ارتودنسی).

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1372

به "فواید و نحوه صحیح استفاده از نخ دندان که باید بلد باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید و نحوه صحیح استفاده از نخ دندان که باید بلد باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید