5 درمان خانگی برای لب های ترک خورده

به گزارش گیلاسفا، برخلاف پوست دیگر قسمت های بدن، لب ها دارای غدد چربی نیستند و نمی توانند چربی های طبیعی برای پیشگیری از خشک شدن پوست خود را فراوری نمایند.

5 درمان خانگی برای لب های ترک خورده

ترک خوردن لب ها ممکن است به واسطه سرد و خشک بودن هوا یا کم آبی بدن رخ دهد. برخلاف پوست دیگر قسمت های بدن، لب ها دارای غدد چربی نیستند و نمی توانند چربی های طبیعی برای پیشگیری از خشک شدن پوست خود را فراوری نمایند. این به معنای آن است که بدون مراقبت مناسب، احتمال خشک شدن لب ها نیز بیشتر می گردد.

استفاده از بالم های لب یکی از روش های رایج برای پیشگیری از خشک شدن و ترک خوردن لب ها است، اما اگر استفاده از آن ها برای تحقق این هدف کفایت نمی نماید، بعضی درمان های خانگی را می توانید برای حفظ رطوبت لب ها مد نظر قرار دهید.

ژل پترولیوم

ژل پترولیوم که با نام تجاری وازلین شناخته می گردد یکی از مواد کلیدی در بسیاری از بالم های لب است، زیرا سدی محافظ برای حفظ رطوبت در پوست ایجاد می نماید. این شرایط برای پیشگیری از خشک شدن لب ها لازم است.

اما ژل پترولیوم بیشتر به عنوان یک مانع عمل نموده و از لب ها در برابر از دست دادن رطوبت محافظت می نماید و در فراوری رطوبت نقشی ندارد. بهترین روش برای استفاده از ژل پترولیوم برای لب های ترک خورده عبارت است از:

ابتدا از یک بالم لب بهره ببرید تا رطوبت مورد احتیاج لب ها تامین گردد.

سپس، با یک لایه ژل پترولیوم می توانید رطوبت را در پوست لب ها به دام بیندازید.

در موارد نادر بعضی افراد ممکن است با یک واکنش آلرژیک به ژل پترولیوم روبرو شوند. در صورت تجربه هر نوع تورم یا احساس سوزش هنگام استفاده از این محصول، ممکن است به ژل پترولیوم آلرژی داشته و باید بلافاصله استفاده از آن را متوقف کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه ساکولنت است که ژلی مرطوب نماینده را در برگ های خود فراوری می نماید. استفاده از ژل آلوئه ورا می تواند به هیدراته نگه داشتن لب ها و پیشگیری از خشک شدن آن ها که می تواند به ترک خوردگی منجر گردد، یاری کند.

همچنین، آلوئه ورا حاوی مولکول هایی به نام پلی ساکارید ها است که به تشکیل پیوند بین رطوبت با پوست یاری نموده و لب ها را هیدراته نگه می دارد. این به ویژه برای لب های ترک خورده مفید است، زیرا پلی ساکارید ها پوست را به فراوری سلول های جدید تشویق می نماید که به بهبود سریع تر زخم ها و ترک ها یاری می نماید.

شما می توانید آلوئه ورا در خانه خود پرورش داده و ژل را از برگ های این گیاه استخراج کنید یا ژل آلوئه ورا را به صورت آماده خریداری کنید. بعضی افراد ممکن است واکنش های آلرژیک به آلوئه ورا را تجربه نمایند، از این رو، توصیه می گردد ابتدا ژل را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید تا از عدم واکنش آلرژیک اطمینان حاصل گردد.

عسل

عسل یک گزینه درمانی خوب برای لب های ترک خورده است، زیرا ماده ای است که رطوبت را به خود جذب می نماید، از این رو، می تواند رطوبت را از هوا به سمت لب ها جذب کند. همچنین، عسل از خواص درمانی برخوردار است و ممکن است به بهبود زخم ها و ترک های ایجاد شده روی لب ها یاری کند.

افزون بر این، عسل از خواص ضد باکتری برخوردار است و از ایجاد عفونت به واسطه بروز زخم و ترک خوردگی در لب ها پیشگیری می نماید.

عسل به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل نموده و می تواند به حذف پوست خشک و مرده از لب ها یاری کند.

شما می توانید به روش زیر از عسل برای مرطوب کردن لب های خود بهره ببرید:

یک لایه نازک از عسل را با انگشت تمیز یا مقداری پنبه روی لب های خود بمالید.

اجازه دهید برای 20 تا 30 دقیقه به همان حالت باقی بماند و سپس آن را پاک کنید.

عسل شیرین است، از این رو، در برابر وسوسه لیس زدن لب های خود مقاومت کنید، زیرا این کار تنها شرایط لب های ترک خورده را بدتر خواهد نمود. شما می توانید استفاده از عسل را پیش از خواب مد نظر قرار داده و اجازه دهید یک شب روی لب ها باقی بماند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک ماده نرم نماینده است، از این رو، برای حفظ رطوبت در لب ها و پیشگیری از خشک شدن آن ها گزینه خوبی محسوب می گردد.

همچنین، روغن نارگیل از خواص ضد التهاب برخوردار است. این به معنای آن است که روغن نارگیل می تواند به تسکین درد و ناراحتی که گاهی اوقات به واسطه لب های ترک خورده شکل می گیرد، یاری کند. خواص ضد باکتری روغن نارگیل نیز به پیشگیری از بروز عفونت در نتیجه زخم های باز روی لب ها یاری می نماید.

شما می توانید روغن نارگیل را با شکر ترکیب نموده و به عنوان یک لایه بردار ملایم برای یاری به حذف سلول های مرده پوست از روی لب ها بهره ببرید.

لایه بردار شکری

زمانی که سلول های مرده پوست روی لب ها انباشته می شوند، مانع از رسیدن رطوبت کافی به لب ها می شوند. لایه برداری ملایم پوست با یک لایه بردار شکری می تواند به حذف سلول های مرده پوست ناشی از ترک خوردگی یاری کند.

آماده کردن لایه بردار شکری ساده است. آنچه باید انجام دهید در ادامه ارائه شده است:

یک قاشق غذاخوری شکر و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا عسل را در یک ظرف با هم ترکیب کنید.

مواد را به خوبی با هم ترکیب نموده و این لایه بردار را با انگشت تمیز روی لب ها خود بمالید.

لب ها را با حرکات دایره ای برای یک دقیقه به آرامی مالش دهید.

سپس، میزان اضافه لایه بردار را از روی لب ها خود پاک کنید.

در سرانجام، از ژل پترولیوم یا مقداری روغن نارگیل برای مرطوب نگه داشتن لب های خود بهره ببرید.

اگر پس از استفاده از لایه بردار شکری از یک مرطوب نماینده استفاده نکنید، این می تواند شرایط لب های ترک خورده را بدتر کند.

چگونگی پیشگیری از ترک خوردن لب ها

خشک شدن لب ها موجب ترک خوردن آن ها می گردد، از این رو، مرطوب نگه داشتن مداوم لب ها بهترین روش برای پیشگیری از ترک خوردگی آن ها است.

همچنین، زمانی که لب ها خشک هستند باید از لیس زدن آن ها پرهیز کنید. در شرایطی که استفاده از بزاق برای مرطوب کردن لب ها ممکن است روشی منطقی برای مبارزه با خشکی به نظر برسد، اما در واقع می تواند موجب خشک شدن سریع تر لب ها گردد. در عوض، از یک مرطوب نماینده لب یا یک درمان خانگی که در بالا به آن اشاره شد، بهره ببرید.

مرطوب نگه داشتن لب ها بهترین گزینه برای مقابله با خشکی و ترک خوردن آن ها است. چند بار در روز از مرطوب نماینده بهره ببرید و میزان استفاده را بر اساس شرایط آب و هوایی تنظیم کنید.

منبع: فرادید
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 272

به "5 درمان خانگی برای لب های ترک خورده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 درمان خانگی برای لب های ترک خورده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید